Lista wydarzeń – Świat pod lupą

Wybory do PE – nowe siły polityczne, listy europejskie

13.10 – Sala Konferencyjna A 11:30 − 12:45 Alberto AlemannoKarolina LewickaAziliz Gouez

Parlament Europejski miał stać się reprezentacją europejskiego demosu, ale wybory do niego pozostają zdominowane przez krajowe problemy, a toczące się w nim debaty pozostają nieprzejrzyste dla obywateli. Odbija się to na frekwencji, która w krajach Zachodniej Europy jest niska, a w Polsce wręcz katastrofalna. Jakie jest znaczenie przyszłorocznych wyborów? Czy nowe paneuropejskie ruchy polityczne, takie jak Diem 25 czy inicjatywa wyrastająca z En Marche, będą w stanie zmienić funkcjonowanie PE i przekonać wyborców, że warto udać się do urn?

 

Sesja plenarna: Czy UE ma prawo ingerować w sprawy wewnętrzne państw członkowskich?

Kolejne kroki podejmowane przez Komisję Europejską w sprawie praworządności w Polsce nie mają precedensu i stanowią test dla Unii Europejskiej, w której widoczne są coraz większe rozbieżności w rozumieniu jej podstawowych wartości. W jakim stopniu te interpretacje są sprawą całej Unii, a w jakim pozostają w gestii jej państw członkowskich? Czy suwerenność należy rozumieć jako bezwzględną tarczę przed ingerencjami ze strony Brukseli? Czy takie interwencje w ogóle są skuteczne?

 

Sesja otwarcia: Kto dziś trzyma władzę?

Język sesji: j. angielski Tłumaczenie symultaniczne: Tak

Wraz z globalizacją władza uległa dyfuzji. Liczą się już nie tylko decyzje podejmowane w gabinetach rządowych i salach parlamentów, ale także globalne korporacje, organizacje międzynarodowe, handlarze idei, a nawet grupy przestępcze. Co znaczy suwerenność w epoce rozproszonej władzy? Na co my, obywatele i obywatelki, powinniśmy zwracać uwagę, jak działać, z kim rozmawiać, by ten supeł rozwikłać i zachować wpływ na otaczającą nas rzeczywistość?

 

Kto ma władzę nad żywnością?

13.10 – Sala Konferencyjna B 13:45 − 15:00 Patrycja WanatAndrzej HałasiewiczMonika Styczek-KurylukTanja Busse

Nasze półki sklepowe uginają się od relatywnie tanich produktów spożywczych. Rolnictwo na całym świecie jest coraz bardziej uprzemysłowione. Produktami rolnymi handluje się na giełdach, jak każdym innym towarem. Równocześnie coraz mniejsza grupa korporacji międzynarodowych zwiększa swoją władzę nad wszystkimi etapami łańcucha produkcji żywności: od nasion i ziemi rolnej, poprzez pasze, nawozy czy pestycydy, aż po dystrybucję i sprzedaż detaliczną. Zaledwie trzy firmy produkują ponad połowę nasion na świecie, inne cztery wytwarzają ponad 60% środków chemicznych stosowanych w uprawie roślin. Czy zatem z naszą żywnością jest i będzie wszystko w porządku? Jakie ma to skutki dla rolników i konsumentów? Co mogą zrobić konsumenci/konsumentki by zachować wolność wyboru?

 

Jak obronić demokrację – prezentacja książki Ralfa Fücksa “Obronić wolność. Jak zwyciężymy walkę o otwarte społeczeństwo”

13.10 – Sala Konferencyjna B 10:00 − 11:15 Ralf FücksFlavia KleinerKarolina Wigura

Utrzymanie porządku międzynarodowego czy dalsza integracja Unii Europejskiej nie będą możliwe w warunkach dalszego kryzysu demokracji, z jakim zmaga się wspólnota europejska i transatlantycka od kilku dobrych lat. Każda próba pozytywnego scenariusza dla ratowania demokracji liberalnej i wolności obywatelskich jest tym bardziej warta refleksji. Zapraszamy do rozmowy z Ralfem Fücksem, autorem książki „Obronić wolność. Jak wygramy walkę o otwarte społeczeństwo”, która we wrześniu ukaże się w polskim tłumaczeniu w Instytucie Wydawniczym Książka i Prasa.

 

Dobry klimat – od aktywizmu do polityki. Dlaczego klimat jest polityczny?

Język sesji: angielski i polski

Skutki zmiany klimatu możemy dostrzec na własne oczy – upały, susze, gwałtowne wichury i ulewy stają się naszą codziennością także w Polsce. I to właśnie w węglowej stolicy Polski, Katowicach, w grudniu odbędzie się kolejny międzynarodowy szczyt klimatyczny, w ramach którego negocjatorzy z całego świata opracowywać będą szczegółowe ustalenia dotyczące działań na rzecz ochrony klimatu i zapobiegania skutkom jego zmiany. W jakim stopniu jednak rozmowy te przekładają się na naszą codzienność? Czy nie bardziej skuteczne są oddolne inicjatywy i współdziałanie różnorodnych ruchów obywatelskich? Jaka jest rola konkretnych polityk miejskich, często zakrojonych ambitniej i skuteczniejszych niż tych wypracowanych na zamkniętych konferencjach? W jaki sposób łączyć te różne poziomy aktywności?

 

Digitalizacja / Dane / Władza

13.10 – Sala Konferencyjna A 13:45 − 15:00 Aleksandra PrzegalińskaAlek TarkowskiKatarzyna Szymielewicz

Język sesji: Polski

Dane osobowe to okruchy naszego cyfrowego życia. Odpowiednio przetworzone i połączone  mogą opowiedzieć zaskakująco intymne historie. Nie zawsze jesteśmy tego świadomi, bo, po pierwsze, samo gromadzenie i generowanie danych odbywa się poza nasza percepcją, a po drugie, zrozumienie zasad działania maszyn, które analizują nasze dane, staje się coraz trudniejsze.

To, że dane stały się rodzajem surowca, który „wydobywają” firmy internetowe, i skutecznym narzędziem wpływania na nasze zachowanie, nie oznacza, że powinniśmy oddać to pole korporacjom, rządom i specjalistom od bezpieczeństwa. Wręcz przeciwnie: pojawienie się europejskiego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) to dobry pretekst, by zastanowić się nad tym, w jaki sposób sami możemy odzyskać więcej kontroli.

W ramach warsztatu zaproponujemy trzy ścieżki pogłębionej i żywej dyskusji:

  1. krytyczną, skoncentrowaną na ryzykach związanych z profilowaniem ludzi i modelowaniem ich zachowań;
  2. optymistyczną, zwróconą w kierunku szans i nadziei, jakie niesie ze sobą odpowiedzialna analiza danych;
  3. popularno-naukową, której zadaniem będzie przybliżyć zasady działania systemów i maszyn przetwarzających dane osobowe.
 

Stulecie praw wyborczych kobiet – odmienne doświadczenia

13.10 – Sala Konferencyjna B 11:30 − 12:45 Ałła MitrofanovaMarta DzidoAgnieszka Lichnerowicz

Język sesji: Polski

W tym roku świętujemy jubileusz wydarzenia o ogromnym znaczeniu dla rozwoju demokracji w różnych częściach świata. Nasze przodkinie wywalczyły sobie prawa wyborcze i nie bez przeszkód weszły aktywnie do polityki. Zapraszamy do dyskusji o tym, jak kobiety w różnych państwach walczą o swoje prawa i tworzą demokrację jutra. Jak rozwijał się ruch kobiecy w Polsce, a jaki jest on w Rosji? Ile do tej pory osiągnęły rosyjskie aktywistki, których działalność to znacznie więcej niż akcje Pussy Riot. Na drogę ruchu kobiecego spojrzymy z perspektywy aktywistki, badaczki i reżyserki filmów dokumentalnych. Rozmowie towarzyszyć będzie projekcja slajdów z protestów w Rosji i projekcja fragmentów najnowszego filmu Marty Dzido ”Siłaczki” przedstawiająca historię polskich sufrażystek. Planowana premiera filmu to 28 listopada 2018 roku.

 

Warsztaty dla dzieci – ‚Moja Warszawa’

10:00 − 16:30

Język sesji: Polski

„Świat pod Lupą” jest wydarzeniem otwartym dla wszystkich, bez względu na wiek. Tym samym, serdecznie zapraszamy dzieci do udziału w specjalnie przygotowanych warsztatach. Wśród atrakcji między innymi interaktywne gry i zabawy typu „Gdzie mieszkam? Gdzie są moje ulubione miejsca” czy „Myślę, więc jestem – stanowisko z zagadkami i ćwiczeniami logicznymi”. Nie zabraknie też zabaw i gier plastycznych.

 

Przerwa obiadowa

13.10 – Dziedziniec 12:45 − 13:45

 

Sesja plenarna: Jaka Polska w jakiej Europie?

Język sesji: Polski Tłumaczenie symultaniczne: Tak

Nasze dyskusje o przyszłości Polski są ściśle splecione z debatami o tym, czym Europa jest i czym powinna być. Jakie są główne problemy Unii Europejskiej i jak Polska może pomóc je rozwiązać? Czy jesteśmy gotowi na głębszą integrację polityczną? Dokąd zmierza strefa Euro i czy Polska powinna do niej dołączyć? Jak zmienia się budżet unijny i co to oznacza dla Polski?

Żeby uniknąć dyskusji we własnej “bańce” zaprosiliśmy przedstawicieli pięciu redakcji skupionych w projekcie „Spięcie”. Skonfrontujemy w ten sposób odpowiedzi udzielone przez różne środowiska, reprezentujące szerokie spektrum światopoglądowe i zainteresowane uczciwą debatą na tematy kluczowe dla Polski.

 
Facebook

3 months ago

Świat pod Lupą

Świat pod Lupą 2018. Warszawskie Spotkania Międzynarodowe - to już historia. Dziekujemy, że z nami byliście. Mamy nadzieję, że były to dwa inspirujące dni.
Niebawem udostępnimy nagrania naszych debat.
I zapraszamy za rok!
...

View on Facebook
Flickr
MixCloud
You Tube